Zákaznická sekceKontakty a podpora

clock Denně 7:30 – 0:00
email info@napisemeseminarky.cz
phone +420607443173

Anketa

O které dílá máte největší zájem?
 

Čtenářský deník

Čtenářský deník je jedním z nejčastějších útvarů na základních a středních školách, s nimiž se žáci setkávají. Jedná se o méně či více stručné pojednání o vybrané knize, kterou žák přečetl a k níž se má ve čtenářském deníku vyjádřit. Otázka jak napsat čtenářský deník není až tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokud na internetu hledáte vzor čtenářského deníku, neváhejte navštívit stránky Seminarkynamiru.cz a prohlédněte si jak optimální vzor čtenářského deníku, tak podrobné rady, které Vám pomohou při samotném psaní čtenářského deníku.

Čtenářský deník úprava

Při psaní čtenářského deníku je třeba mít na paměti, že kromě samotného obsahu a myšlenek se hodnotí také vyjadřovací schopnosti pisatele. Jedním z hlavních cílů čtenářského deníku je právě rozšíření slovní zásoby a jazykových dovedností jakožto celku, proto je velmi dobré dbát jak na stylistiku, tak na pravopis (pokud ortografie není Vaší nejsilnější stránkou, nestyďte se nechat si udělat korektury od někoho jiného, např. zde).

O pisatelově úrovni tedy svědčí jak bohatost jeho lexika, tak elegantnost a srozumitelnost projevu. Dejte si náležitou práci při formulaci každé věty, neváhejte si po sobě svůj text klidně několikrát přečíst a snažte se svůj styl přizpůsobit požadavkům vyučujícího, jenž bude Váš čtenářský deník hodnotit.

Na středních školách se po žácích ilustrace ke každému jednotlivému záznamu v čtenářském deníku zpravidla nevyžadují, na základních školách se však s takovým požadavkem setkat lze. Pokud ve výtvarném projevu přímo neexcelujete, požádejte o pomoc někoho zdatnějšího z Vašeho okolí.

Jaké knihy si pro čtenářský deník vybrat?

Volba knih do čtenářského deníku většinou není úplně striktně určena, zejména ve vyšších ročnících středních škol je však vhodné volit knihy náležící k tzv. literárnímu kánonu (ať už domácímu, či světovému). Do čtenářského deníku je ovšem samozřejmě možno zařídit i knihy oddechového rázu a menší umělecké kvality, detektivky, životopisy apod. Důležitá je nicméně vyváženost. Vzorový čtenářský deník se tedy vyznačuje tím, že obsahuje jak díla kanonická, tak populární či populárně naučná. Poměr mezi těmito dvěma skupinami není povětšinou pevně stanoven a záleží tak na úsudku daného pisatele.

V případě, že Váš vzdělávací ústav stanovuje seznam povinné četby, máte samozřejmě s volbou knih do čtenářského deníku o starost méně.

Jak správně napsat čtenářský deník?

Již v úvodu jsme zmínili, že otázka jak napsat čtenářský deník skýtá mnohá úskalí. Na každé škole panují poněkud jiné zvyklosti ohledně formálních náležitosti, obecně však lze vystopovat několik prvků, které musí obsahovat každý vzorový čtenářský deník.

Na začátku každého zápisu do čtenářského deníku je nutné uvést jméno autora, přesný název knihy, rok vydání, popř. nakladateství či jméno překladatele. Tyto informace následuje více či méně stručný souhrn děje. Obsáhlost této části nelze přesně a závazně určit, neboť závisí nejen na požadavcích vyučujícího, nýbrž i na povaze samotného díla (nakolik je děj důležitý pro správné pochopení klíčových myšlenek) a rovněž na komplikovanosti a komunikovatelnosti onoho děje. Většinou se však jedná o rámcové nastínění zápletky spolu se zběžnou charakteristikou hlavních postav.

Těžiště záznamu do čtenářského deníku však spočívá v pasáži, kdy pisatel komentuje hlavní myšlenky díla a referuje o nich. Velmi často je též žák vyzván, aby sdělil i svůj vlastní názor a náležitě jej odůvodnil. Zejména na střední škole se hodnotitel rozhodně nespokojí s frází typu „dílo se mi líbilo, protože bylo velmi napínavé a zábavné“. Pisatel by měl prokázat, že dokáže číst literární dílo v celé jeho šíři, proto by i jeho argumenty pro hodnocení měly být sofistikované a řádně podložené.

Ve svém hodnocení si tedy všímejte mimo jiné narativní (vyprávěcí) strategie, rafinovanosti zápletky, kompozice díla či propracovanosti psychologických profilů postav. Dané literární dílo lze rovněž zasadit do kontextu literárních dějin (domácích či světových) a krátce zmínit jeho přínos pro následující generace spisovatelů a čtenářů.

Čtenářský deník vzor

Zde Vám nabízíme několik užitečných odkazů na pěkně zpracované vzory čtenářského deníku:

Čtenářský deník vzor1

Čtenářský deník vzor2

Čtenářský deník vzor3

Čtenářský deník vzor4

Jak si mohu podklady pro čtenářský deník objednat?

Jestliže si ani po přečtení tohoto návodu nejste jisti, jak napsat čtenářský deník, nahlédněte do našich všeobecných obchodních podmínek i ceníku a v případě, že jste pro objednávku podkladů pro čtenářský deník jednoznačně rozhodnuti, vyplňte naši objednávku. Následně vás budeme kontaktovat e-mailem a dohodneme se s vámi na termínu i veškerých detailech. Dotazy a připomínky směřujte na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Neváhejte a čtenářský deník si objednejte právě zde!

Mnoho dalších informací naleznete na portálu Diplomky.net

 
Joomla SEO powered by JoomSEF

Evoluce služeb

 

dozivotni zaruka

Za kvalitou našich služeb si stojíme a proto u nás máte možnost Vaše dílo reklamovat kdykoliv!

365/24/7

Děláme maximum proto, abychom tu pro Vás byli 7 dní v týdnu a 24 hodin denně!

Garance vraceni penez

V případě, že jakýmkoliv způsobem nedodržíme přesné zadání či Váš text nezpracujeme v termínu, garantujeme vrácení peněz do 7 pracovních dnů!

Original

Pouze u nás dostanete autorizovaný výsledek z anti-plagiátorského systému Odevzdej.cz a máte tak jednoznačnou jistotu, že se nejedná o plagiát, ale originální odborný text!

sms

Jen my Vám zdarma na požádání zašleme SMS jak o přijetí objednávky, tak při odeslání vypracovaného díla!

Facebook

Twitter

Google PlusAktuality

Oblíbené

Odkazy

Sociální sítě

Google-Plus-Logo

facebook

tweet

flicker 

MySpace